Ubiegając się o II stopień Zielonego Certyfikatu kontynuowaliśmy nasze priorytetowe działania związane z misją szkoły, która brzmi „Jesteśmy szkołą zdrową i otwartą” oraz podejmowaliśmy nowe zadania.

Jednym z naszych głównych działań była organizacja eko-turnieju na trasie ścieżki dla klas starszych SP. Od października 2006r. organizowany jest również podobny konkurs dla klas kształcenia zintegrowanego pod hasłem „Spotkania z przyrodą skrzatów wielką przygodą”

               

Reprezentacje uczniów szkół bemowskich, które biorą udział w zabawie, mają okazję wykazać się wiedzą o lesie oraz o ścieżce. Podczas przejścia wyznaczoną trasą muszą uzupełnić karty pracy, które zawierają różnorodne pytania i zadania. Dla uczniów klas młodszych odbywa się spotkanie z leśnikami, którzy przekazują ciekawe informacje o życiu lasu. Każda szkoła oraz jej reprezentacja otrzymują upominki, natomiast główną nagrodą jest puchar ufundowany przez Burmistrza Dzielnicy Bemowo.

Podczas imprezy odbywa się plener malarski organizowany przez Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Od lutego 2004 r. klasy kształcenia zintegrowanego przystąpiły do realizacji programu wspierającego edukację ekologiczną. Składa się on z sześciu działów, które omawiane są w ciągu trzyletniego cyklu nauki

Nauczyciele korzystają z pakietu edukacyjnego, wzbogacając go nowymi wiadomościami z literatury, Internetu, w drodze wymiany doświadczeń. Prowadzą zajęcia metodami aktywnymi, również na ścieżce „Śladami łosia”, organizują liczne wycieczki tematyczne oraz spotkania z ciekawymi ludźmi.

Tradycją stało się także uroczyste powitanie wiosny, podczas którego oprócz inscenizacji w wykonaniu uczniów odbywa się quiz ekologiczny dla klas kształcenia zintegrowanego i zerówki.

W ramach realizowanego programu wszystkie klasy I – III przystępowały do konkursu miejskiego, zaczynając od etapu szkolnego i dzielnicowego. Od dwóch lat w czerwcu organizowana jest w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Łazienkowskiej wystawa prac dzieci z dzielnic Warszawy w zakresie realizacji Programu. Szkoła miała również okazję pochwalić się swoim dorobkiem w tym zakresie. W roku 2005 zaprezentowaliśmy działania, za które otrzymaliśmy Zielony Certyfikat I stopnia, a w roku 2006 „Edukację wokół drzewa” jako podsumowanie priorytetowej działalności wszystkich klas naszego Zespołu Szkół.

Od paru lat przyłączamy się do organizowania Obchodów Święta Ziemi na Bemowie, biorąc w nich aktywny udział. Koordynator Programu Dzielnicy Bemowo– nauczyciel naszej szkoły, jest wspólnie z Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej oraz Szkołą Podstawową nr 24 STO  organizatorem tej masowej imprezy dla dzieci i młodzieży. Co roku impreza odbywa się w Parku Górczewska i gości wszystkie szkoły i przedszkola z Bemowa.

Od roku2007/08 w klasach I-III zostały wprowadzone innowacje z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej. Tematy leśne będą realizowane na podstawie bezpłatnego szkolenia, które było prowadzone przez leśników dla wszystkich nauczycieli kształcenia zintegrowanego naszej szkoły, a także dla chętnych nauczycieli z innych szkół i przedszkoli bemowskich w ramach współpracy Zespołu Szkół nr 46 z  ZOM Dział Lasów Miejskich. Dotyczyło ono tematyki leśnej związanej z warszawskimi lasami.

Nasza szkoła podczas Bemowskiego Forum Oświatowego zorganizowała warsztaty pt. „Zielony Certyfikat- szkoła przyjazna środowisku. Edukacja ekologiczna dla każdego. Dlaczego warto podjąć wyzwanie?” Spotkanie przeznaczone było dla dyrektorów i nauczycieli zainteresowanych Programem „Zielony Certyfikat”. Prezentowane na nim były działania szkoły, które przyczyniły się do zdobycia przez Zespół Szkół nr 46 Zielonego Certyfikatu I stopnia.

Przy promowaniu postaw ekologicznych bardzo ważny jest bezpośredni kontakt uczniów z otaczającą ich przyrodą. Wykorzystując bliskie sąsiedztwo Lasu Bemowskiego, nauczyciele prowadzą tam szereg zajęć, zwłaszcza dla kształcenia zintegrowanego. Korzystają często z pomocy leśników, a także wykorzystują umiejętności i wiedzę zdobyte podczas szkoleń opisanych powyżej.

 Bardzo dogodnym miejscem do prowadzenia lekcji jest również ogród szkolny. Znajduje się tam duża różnorodność roślin, zwłaszcza drzew i krzewów. Dla lepszego poznania gatunków wykonane zostały tabliczki z opisem poszczególnych roślin. Przy ich opracowywaniu brali udział uczniowie gimnazjum uczestniczący w zajęciach koła biologicznego. Część krzewów do ogrodu uzyskaliśmy za udział w konkursie fotograficznym „Najpiękniejsze podwórko na Bemowie”. Zdjęcia wykonali uczniowie i nauczyciele gimnazjum.

W szkole w okresie wczesnojesiennym oraz wiosennym odbywa się wiele wycieczek zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Wyjazdy te pomagają integrować zespoły klasowe, a także wzbogacają ich wiedzę dotyczącą dziedzictwa kulturowego oraz środowiska przyrodniczego.

Elementy edukacji ekologicznej są realizowane podczas obowiązkowych zajęć edukacyjnych i różnorodnych zajęć pozalekcyjnych, do których należą koła przyrodniczo-ekologiczne.

            Staramy się zawsze pamiętać o obchodach „Dnia Ziemi”. Uczniowie, rodzice i nauczyciele organizują w tym czasie wystawy związane z naszym środowiskiem.

Od września 2006 r. przystąpiliśmy do kampanii „Wiem, co jem”. W związku z tym zorganizowano przerwy śniadaniowe, na których uczniowie wraz z nauczycielami jedzą II śniadanie. Zmieniliśmy asortyment w sklepiku szkolnym. Wprowadziliśmy drugą przerwę obiadową. Do obiadu podawane są zawsze 2 surówki i deser. Dbamy, aby żadne dziecko nie było głodne. Uczniowie będący w trudnej sytuacji materialnej mają możliwość otrzymania bezpłatnych obiadów. Finansowane są one przez Ośrodek Pomocy Społecznej lub Urząd Dzielnicy. Podczas zebrań z rodzicami wygłoszono referaty dotyczące zasad zdrowego żywienia, roli aktywności fizycznej dla zdrowia człowieka. Na lekcjach biologii, przyrody oraz na godzinach wychowawczych przeprowadzono pogadanki na temat zdrowego żywienia. Odbyły się zajęcia otwarte poświęcone tym zagadnieniom. Wszystkie klasy IV-VI oraz I i II gimnazjum uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej  pt.„Racjonalne żywienie”.

Z okazji pierwszego dnia wiosny odbył się konkurs na najzdrowsze i najsmaczniejsze drugie śniadanie.

Również nasze najmłodsze dzieci uczestniczyły w bardzo wielu ciekawych zajęciach dotyczących zagadnień zdrowego żywienia zarówno podczas zajęć lekcyjnych, jak i świetlicowych. Dzieci wszystkich klas wykonywały prace na wystawę o zdrowym żywieniu, którą podziwiali później rodzice podczas zebrania.

Bierzemy udział w licznych konkursach przyrodniczych. Naszym największym sukcesem było dwóch laureatów w konkursie organizowanym przez Zarząd Oczyszczania Miasta – „Warszawskie Igrzyska Ekologiczne”.

 Udział w konkursach pozwala naszym uczniom  poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą, a także uczy ich zasad rywalizacji.

 Chcąc docenić wyróżniającą się ekologiczną postawę niektórych uczniów, na zakończenie roku wybieramy ekologa roku szkoły podstawowej i gimnazjum według ustalonego regulaminu.

 Szkoła od lat stara się uwzględnić w swoich przedsięwzięciach zadania związane z dbaniem o przyrodę oraz z pomocą innym. Przeprowadzanych jest szereg działań, w których bierze udział młodzież szkolna, nauczyciele, rodzice.

Młodzież bardzo chętnie włącza się w akcje pomocy dla zwierząt. Odbywają się loterie fantowe, zbiórki rzeczy potrzebnych schroniskom. Włączyliśmy się też do programu ratowania zagrożonego gatunku motyla modraszka telejusa organizowanego przez klub „Gaja”.

Od kilku lat włączamy się do akcji ratowania kasztanowców. Dbając o stan lasów, uczniowie piątych klas w listopadzie 2006 r. brali udział w sadzeniu drzew w Lesie Młocińskim.

 Odpady to bardzo poważne zagrożenie dla otaczającego nas środowiska. W związku z tym w szkole obowiązuje segregacja śmieci. W tym celu na korytarzach szkolnych i w salach lekcyjnych ustawiono specjalne pojemniki.

 Od wielu lat uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Uczniowie gimnazjum brali też udział w happeningu organizowanym przez fundację „Nasza ziemia” pod hasłem „Kupuj z torbą.”

 W kwietniu 2007r. przystąpiliśmy do programu edukacji ekologicznej „Każdy uczeń wie, co zrobić z ZSEE”.

Samorząd szkolny od wielu lat organizuje zbiórki makulatury i baterii. W roku szkolnym 2006/2007 pieniądze pochodzące ze zbiórki makulatury zostały przekazane klubowi ekologicznemu „Gaja” z przeznaczeniem na wykup konia skazanego na rzeź.

Równie ważnym aspektem naszej działalności jest pomoc drugiemu człowiekowi. Jedną z form wspierania rodzin potrzebujących pomocy finansowej jest zakup podręczników dla uczniów klasy pierwszej. Ponadto organizowane są kiermasze używanych podręczników. Uczniowie korzystają też z bezpłatnych obiadów, o czym wspomniano wyżej.

Pomagamy również osobom niezwiązanym ze szkołą. Od kilku już lat współpracujemy z Domem Pracowników Służby Zdrowia mieszczącym się przy ulicy Elekcyjnej 37 w Warszawie. Współpraca ta polegała na odwiedzaniu mieszkańców domu z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie przygotowywali na to święto wiersze i piosenki. Na terenie szkoły odbywały się zbiórki drobnych upominków, które następnie były wręczane wszystkim podopiecznym domu. Uczestniczymy również w akcjach ogólnopolskich: Góra Grosza i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.Oprócz pomocy materialnej ważne jest wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla naszych uczniów i rodziców. Realizujemy różne programy profilaktyczne ze szczególnym uwzględnieniem bieżących potrzeb poszczególnych klas.

Od kilku lat systematycznie poprawiane są warunki higieniczno – sanitarne: wszystkie sale lekcyjne zostały odnowione, a także wyposażane w nowy sprzęt szkolny: ławki, meble i ciekawe pomoce naukowe. Nasz zespól szkół posiada dwie nowoczesne pracownie komputerowe, wykonano kapitalny remont pracowni fizyko- chemicznej, gdzie zastosowano nowoczesne dygestorium.

W marcu 2007 roku oddano do użytku nowoczesną salę gimnastyczną wraz z całym zapleczem. Pozwoliło to na całkowite wyeliminowanie zajęć wychowania fizycznego na korytarzach szkolnych. Systematycznie mieszkańcy naszego osiedla uczestniczą w programie rekreacyjnym oferowanym przez nauczycieli wychowania fizycznego. Korzystają z sali gimnastycznej w ramach tzw. otwartych sal.

            W wyniku zastosowania nowoczesnego ogrzewania w budynkach szkolnych znacznie obniżyły się koszty ogrzewania.

Rada Pedagogiczna od wielu lat pielęgnuje bogate tradycje szkolne: uroczystości państwowe, które mają odpowiednią oprawę, apele tematyczne i patriotyczne zawsze z udziałem licznie zaproszonych gości i rodziców. Szczególnie uroczyście obchodzimy w naszej szkole dzień odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada. Z tej okazji organizowany jest apel, na który zapraszamy pana Jana Boernera wnuka patrona naszego gimnazjum. Uczniowie opiekują się pomnikiem PEOWIAKÓW- budowniczych osiedla Boernerowo i tablicą pamiątkową naszego patrona.

Uroczyście i w wyjątkowej atmosferze co roku 9 maja obchodzone jest nasze największe święto szkolne tzw. „Dzień Szkoły”.

Uczniowie poznają dzieje szkoły, wykonują tablice pamiątkowe, gdzie utrwala się ważne wydarzenia z dziejów szkoły. Na korytarzach szkolnych wiszą piękne tablice poświęcone patronom szkoły, a także zdjęcia nauczycieli i pracowników szkoły oraz utrwala się historyczne wydarzenia z dziejów szkoły jako pamiątki dla następnych pokoleń. Wzorowo prowadzona jest kronika szkoły.

Do tradycji szkoły już od wielu lat należy uczestniczenie w różnych akcjach charytatywnych i ekologicznych. Do nich należą: Góra grosza, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, obchody Dnia Babci i Dziadka, Sprzątanie Świata, ratowanie kasztanowców. Tradycją szkoły już od czterech lat stała się organizacja eko– turniejów dla wszystkich podstawowych szkół bemowskich na trasie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Śladami łosia”.